DragonFly BSD

FAQ-Polish

Uwagi wstępne

Oficjalną stroną FAQ jest wersja angielska, niemniej DragonFly oferuje również inne wersje językowe (w kolejności alfabetycznej) - chińską (Chinese), duńską (Danish), holenderską (Dutch), francuską (Frensh), niemiecką (German), węgierską (Hungarian), włoską (Italian), japońską (Japanese), norweską (Norwegian), polską (Polish), rumuńską (Romanian), rosyjską (Russian), hiszpańską (Spanish), szwedzką (Swedish) oraz ukraińską (Ukrainian).

Czy DragonFly gotowy jest do zastosowań produkcyjnych?

Tak. Generalnie system operacyjny DragonFly jest szybki i stabilny. Począwszy od wersji 1.4, DF korzysta z systemu portów NetBSD Packages Collection (http://www.netbsd.org/docs/software/packages.html) obejmującego ponad 8000 aplikacji i oferowanego do wielu różnych platform systemowych, jak Linux, czy AIX. Zapraszamy do częstego odwiedzania forów dyskusyjnych. Proszę zajrzeć do (http://www.dragonflybsd.org/mailinglists/), gdzie opisano sposoby rejestracji. Aktywna społeczność pracuje nad tym, by wszystko działało prawidłowo. Podobnie jak w innych projektach "open source", przesłanie informacji o problemach lub dostrzeżonych błędach zwiększa szansę na to, że ktoś je poprawi.

Jakie nowe funkcje mają szansę znaleźć się w następnym wydaniu?

Aktualności i najnowsze informacje o wydarzeniach ze świata DragonFly publikowane są w serwisach DragonFly BSD Log (http://www.shiningsilence.com/dbsdlog/) i DragonFly Wiki, oraz na listach dyskusyjnych i pocztowych (http://www.dragonflybsd.org/mailinglists/).

Czy istniej gałąź rozwojowa ukierunkowana na stabilność, jak w przypadku wersji -STABLE systemu FreeBSD?

Wydajemy wersję -RELEASE, która uważana jest za wystarczająco stabilną.

"Dostaję śmieci na ekranie podczas uruchamiania systemu", lub "Nie mogę zatrzymać się w początkowym menu"

DragonFly podczas uruchamiania wysyła dane na monitor i do portów szeregowych. Jeśli startująca maszyna ma podłączone 'hałaśliwe' urządzenie, może w trakcie procesu uruchomieniowego odbierać od niego informacje. Aktywację portów szeregowych podczas startu systemu można wyłączyć przez utworzenie pliku /boot.config zawierającego opcję '-V'.

Jak można przyspieszyć proces tworzenia systemu ze źródeł?

Proszę skorzystać z opcji "make quickworld", zamiast z "make buildworld". Ta pierwsza używa narzędzi zapisanych już na dysku, co znacząco przyspiesza czas kompilacji. Dla jądra systemu istnieje opcja "make quickkernel".

Jednak "make quickworld/quickkernel" nie działa!

Proszę spróbować poleceń "make buildworld" lub "make buildkernel".

Jakiej techniki DF używa do instalowania aplikacji? (portów, RPM-ów, techniki apt-get, itp.)

Począwszy od wersji 1.4 używany jest system portów NetBSD Packages Collection (NPC) (http://www.netbsd.org/docs/software/packages.html). NPC jest systemem pakietowym podobnym w działaniu do systemu portów FreeBSD i podobnie zawiera wiele wstępnie skompilowanych paczek binarnych. Szybkie wprowadzenie oferuje pkgsrc HOWTO. W przyszłości, DragonFly będzie miał system portów własnej roboty, używając mechanizmów VFS, które w czasie pisania tego tekstu nie są jeszcze w pełni opracowane. Proszę zajrzeć do specyfikacji idealnego systemu pakietowania (http://www.dragonflybsd.org/goals/packages.cgi).

Jakie architektury obsługuje DragonFly?

Obecnie DragonFly ukierunkowany jest na procesory rodziny x86. Powinien działać na układach 386 i nowszych, chociaż 386 nie jest zalecany. Bieżące prace obejmują również dostosowanie systemu do nowych, 64-bitowych procesorów AMD. Nie ma obecnie żadnych planów w zakresie innych typów procesorów. Chociaż możliwe jest, iż obsługa procesorów Sparc, lub PowerPC, albo innych układów zostanie zrealizowana w przyszłości. Jeżeli ktoś planuje podsyłanie nam kodu do projektu DragonFly, proszę o tym pamiętać.

Jak można wspomóc proces rozwoju?

Proszę wybrać temat, którym jest się zainteresowanym i rozpoczęć pracę. Warto zajrzeć do strony "team page" (http://www.dragonflybsd.org/team/), by sprawdzić, czy istnieją inne osoby zainteresowany tym zagadnieniem, albo zapytać o to na właściwym forum (http://www.dragonflybsd.org/mailinlists/). Kod źródłowy systemu operacyjnego można pobrać ze strony (http://www.dragonflybsd.org/download/), a poprawki w standardowym formacie diff (diff -uN) wysyłać do przeglądu na adres 'submit at dragonflybsd.org'. Proszę także zapisać się do grupy dyskusyjnej odpowiadającej tematowi (http://www.dragonflybsd.org/mailinglists/), by mieć szybki dostęp do informacji zwrotnych o swoich łatkach, w tym, czy zostały zaakceptowane, lub odrzucone. Dodatkowo można aktualizować DragonFly Wiki.

Użytkownik DragonFly nie musi być programistą, aby być pomocnym. Ewangelizacja DragonFly, oraz testowanie go na różnych platformach sprzętowych, może bardzo pomóc. Proszę sprawdzać nowe funkcje systemu, a o swoich doświadczeniach w ty zakresie informować na forum. Na przykład czyszczenie /etc/rc.d wymaga jedynie znajomości języka skryptowego powłoki, nie pisząc o tym, że zapotrzebowanie na lepszą dokumentację nigdy się nie skończy.

Czy DragonFly będzie używał dynamicznego systemu plików /dev, w rodzaju devfs?

Dynamiczny system plików /dev (devfs(5)) istnieje w systemie od wersji 2.3.

Jaki jest stan prac nad księgowaniem systemu plików i fsck działającym w tle? Nie możemy dalej czekać...

Matt pracuje nad księgowaniem, niemniej proszę przeczytać poniższy post: http://leaf.dragonflybsd.org/mailarchive/kernel/2004-12/msg00133.html

Albo przebrnąć przez cały wątek: http://leaf.dragonflybsd.org/mailarchive/kernel/2004-12/msg00105.html

Czy DragonFly będzie używać techniki (wstaw tutaj nazwę)?

Tak i nie. Funkcje muszą zgadzać się z bieżącym planem przedstawionym na tej witrynie. Na dodatek istnieje wiele problemów, które muszą być rozwiązane, nim będzie można zabrać się za 'zbędne' rzeczy. Jednak, jeśli ktoś chciałby nad tym popracować, możliwe, że się uda. Fora dyskusyjne są wspaniałym miejscem do uzyskiwania pomocy oraz do znajdywania ludzi, którzy byliby zainteresowani propozycją. Team page (http://www.dragonflybsd.org/team/) jest miejscem, które warto odwiedzać.

Jaka jest prawidłowa nazwa systemu?

Nasz system jest wersją BSD, zwaną DragonFly. Zwracamy uwagę na dużą literę F, która nie występuje w oryginalnym, angielskim słowie 'dragonfly'.

Czy ldconfig_path w pliku /etc/defaults/rc.conf powinien zostać uzupełniony o obsługę pkgsrc?

Nie. pkgsrc łączy wszystko za pomocą -rpath, dlatego wszystkie paczki binarne powinny zawierać poprawne ścieżki. Jeśli wystąpi błąd, pech, błąd istnieje.